Na formę sportową zawodnika składa się kilka czynników:
przygotowanie techniczno/taktyczne (czyli typowy trening dyscypliny - jak Lewandowski kopie piłkę, w jaki sposób Świątek układa ramię przy serwisie czy jaki kąt nart powinien ustawić Kamil Stoch)
przygotowanie mentalne (za które odpowiada każdy z trenerów po trochę, sam zawodnik oraz psycholog / trener mentalny)
przygotowanie motoryczne
Przygotowanie motoryczne, zwane również przygotowaniem fizycznym skupia się na właśnie na rozwoju cech fizycznych zawodnika takich jak:
- szybkość,
- siła,
- wytrzymałość,
- oraz ich kombinacje.
Zadaniem trenera przygotowania motorycznego jest zaplanowanie optymalnego programu rozwoju zawodnika z uwzględnieniem specyfiki jego dyscypliny, jego mocnych i słabych stron, okresu w jakim jest zawodnik (okres przygotowawczy czy startowy) a także jego poziomu zaawansowania.
Drugim głównym zadaniem treningu przygotowania motorycznego jest zabezpieczenie zawodnika przed kontuzjami. Wymaga to umiejętnego równoważenia treningu motorycznego i treningu dyscypliny oraz ciągłego monitorowania sportowca pod kątem poziomu zmęczenia i regeneracji.
Trener przygotowania motorycznego ma zatem dość złożony zestaw zadań, który zaczyna się na planowaniu całego okresu przygotowań (kilku lub kilkunasto miesięcznego) z podziałem na mniejsze etapy, a kończy na realizacji każdej, pojedynczej jednostki treningowej oraz ciągłego monitoringu zawodnika.
Cały proces powinien być prowadzony w porozumieniu trenera przygotowania motorycznego z trenerem głównym i resztą sztabu szkoleniowego.
Szukasz trenera przygotowania motorycznego we Wrocławiu?
Zapraszam Cię do siebie. Sprawdź zakładkę:
Do zobaczenia!
Comments