top of page
Szukaj

Czym jest przygotowanie motoryczne?


Na formę sportową zawodnika składa się kilka czynników:


  • przygotowanie techniczno/taktyczne (czyli typowy trening dyscypliny - jak Lewandowski kopie piłkę, w jaki sposób Świątek układa ramię przy serwisie czy jaki kąt nart powinien ustawić Kamil Stoch)


  • przygotowanie mentalne (za które odpowiada każdy z trenerów po trochę, sam zawodnik oraz psycholog / trener mentalny)


  • przygotowanie motoryczne


 

Przygotowanie motoryczne, zwane również przygotowaniem fizycznym skupia się na właśnie na rozwoju cech fizycznych zawodnika takich jak:

- szybkość,

- siła,

- wytrzymałość,

- oraz ich kombinacje.


Zadaniem trenera przygotowania motorycznego jest zaplanowanie optymalnego programu rozwoju zawodnika z uwzględnieniem specyfiki jego dyscypliny, jego mocnych i słabych stron, okresu w jakim jest zawodnik (okres przygotowawczy czy startowy) a także jego poziomu zaawansowania.


Drugim głównym zadaniem treningu przygotowania motorycznego jest zabezpieczenie zawodnika przed kontuzjami. Wymaga to umiejętnego równoważenia treningu motorycznego i treningu dyscypliny oraz ciągłego monitorowania sportowca pod kątem poziomu zmęczenia i regeneracji.


Trener przygotowania motorycznego ma zatem dość złożony zestaw zadań, który zaczyna się na planowaniu całego okresu przygotowań (kilku lub kilkunasto miesięcznego) z podziałem na mniejsze etapy, a kończy na realizacji każdej, pojedynczej jednostki treningowej oraz ciągłego monitoringu zawodnika.


Cały proces powinien być prowadzony w porozumieniu trenera przygotowania motorycznego z trenerem głównym i resztą sztabu szkoleniowego.


Szukasz trenera przygotowania motorycznego we Wrocławiu?


Zapraszam Cię do siebie. Sprawdź zakładkę:


Do zobaczenia!

11 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page